meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

X-(4x-7)=5x-(x+21) This is for my math class on homework
What year came after 184 B.C?
which is another way to write the number 47
A family uses 12,986.64 Swiss francs per year to pay a mortgage that requires US dollars. Approximately how much, in US dollars, does the family spend per month
which is another way to write 3 tens 9 ones
What year came after 184 B.C?
Betty gets paid 25 cents per paper to deliver newspapers in her neihborhood. When Betty is sick, she pays her brother Bob 10 cents per paper to deliver for her.
Which sentence contains both an adverb and a conjunction? A. Lucille was a kind person, but she hated people who spread rumors. B. Lawson crept silently u
If A and B are nonzero integers with the same signs is the product negative or postitive
Which of the following best describes the relationship between the United States and the Philippines at the start of the 20th century? a. The United States dec