mfaizankhankhar mfaizankhankhar
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

10 kg of tea leaves when 3 kg of tea leaves cost $18

Respuesta :

goalejandro23 goalejandro23
  • 02-06-2020

Answer:

$60 for 10kg of tea leaves.

Step-by-step explanation:

1.- divide $18 by 3kg to determine the price of a single tea leaf.

18/3 = 6

1 tea leaf costs $6

2.- multiply the price of a single leaf by the number of leaves you want.

10 x 6 = 60

Answer Link

Otras preguntas

which of the following group is incorrectly paired with an example of that group ​
Do you think Ming rulers should have ended the voyages of Zheng He? Write a 75- to 100-word paragraph to explain your opinion.PLLSS Help For test.
Where does the blood go that is pumped from the right side of the heart?
[female] Dis, Raphaël, quels sont tes projets pour le week-end prochain? [male] Vendredi après-midi, je pars avec mon père, ma mère et mon frère à la Nouvelle-O
Your teacher gives you a low grade on project which you thought would at least get a grade of 90. what is your reaction
Please help me anyone PLEASE ASAP?!!!):
Help me please……………………..
If x and x+30 are the pair of co - interior angle​
What is the quotient of the synthetic division problem below, written in polynomial form? 5)2 1 -55 O A. -2x+11 O B. -2x+9 O C. 2x+11 O D. 2x+9
Complete this sentence with the correct form of avior Christine____ sommeil