nayaarmstrong2 nayaarmstrong2
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose corn chips cost 21.5 cents per ounce . If a bag cost $2.91, how many ounces of chips

Respuesta :

Persona180
Persona180 Persona180
  • 02-06-2020

Answer:

13 ounces

Step-by-step explanation:

291/21.5=13.5348837209

Answer Link

Otras preguntas

how many real roots are there in x^2+bx-1=0​
One paragraph will be about John Muir’s relationship with nature in “The Calypso Borealis.” Another paragraph will be about William Wordsworth’s relationship wi
the product of-5 and a number is greater than 35 or less than 10
Joe is serving ice cream at a birthday party. He buys 13 1/2 pints of ice cream. He serves 3/4 of a pint to each guest. How many guest can be served ice cream?.
how do cartoonist use the 5 main elements to convey their point of veiw
I need help with this please and fast
Find the value of x. Then classify the triangle
the pair of variables x=5, y=7 is the solution to the equation ax–2y=1. Find the coefficient a.
Jocelyn is a sophomore in college who is majoring in elementary education. She sought counseling at the advice of one of her professors, who feels that she is n
PLEASE HELP ME WITH MY GEOMETRY HOMEWORK!!!! I DON'T UNDERSTAND