kimberlylabadie
kimberlylabadie kimberlylabadie
  • 05-05-2020
  • Mathematics
contestada

FIND THE UNIT RATE:

A 40 lb. bag of potatoes cost $24

Respuesta :

rojasadan366
rojasadan366 rojasadan366
  • 05-05-2020
Wdym by unit rate? I’m guessing u divide 40lb by $24
Answer Link

Otras preguntas

What are at least three challenges that Katherine Johnson, Mary Jackson, and Dorothy Vaughn faced? Write a detailed paragraph describing their various experienc
The slope of a direct variation function is -4. What is the equation of the function? y = 4 x y = - 1/4 x y = -4 x y = x - 4
You were playing fetch with your dog and accidentally threw the toy and it got stuck on the roof of your house. You leaned the ladder against your house at a 30
K (-2, 4) is a point on the terminal side of θ in standard form. Find the exact value of sec (θ)
Who is the princess of Pop 1999?Need It​
How do plots of novels and short stories differ? Short stories have parallel plots and subplots; novels have singular plots. Novels have confusing plots; short
Which property makes the materials used in fiber optic cables so useful? (1 point) malleability the ability to conduct heat high density the ability to reflect
Do the British spell Pearl Harbor as 'Pearl Harbour'?.
What is the lysosome function
A component is a part of a system. O False O True