ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

What is the sum of 12 – 5i and –3 + 4i?
SPANISH ONE HELP! thanks!
Sloths have less muscle than other mammals their size in order to _______. a. conserve energy b. maintain a lower body weight c. digest their food faster d. mai
How many 12.6 pounds on an ounce
covalent bond is an unequal sharing of electrons
Joasia spadła z roweru
the school record for points scored in a basketball season by one player is 462.maria has 235 points so far this season.How many more points does she need to br
what is the ruling body of israel
Is a rabbit hole a biotic or an abiotic factor
What is 4 1/6 % 10 in the simplest form