fiaapia02
fiaapia02 fiaapia02
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

If 2 ibs. Of ribs eye steak costs $7.50, how many ibs of rib eye steak can be bought for $30.00 ?

Respuesta :

coburnanderson095
coburnanderson095 coburnanderson095
  • 01-05-2020
It would be 8 steaks
Answer Link
jenny4pink jenny4pink
  • 01-05-2020

Answer:

bro its literally 8  

Step-by-step explanation:

7.50+ 7.50= 15 that is 4 pounds multiply by 2= 8

Answer Link

Otras preguntas

Sylvie bought 13 bagels and a container of cream cheese. Each bagel cost the same price. The cream cheese cost $2.95. Sylvie spent a total of $7.50. Write an a
Why is alcohol classified as a drug? It is legal for adults to buy and use. It can cause brain damage. It increases the risk of violence. It causes c
What is the radius of a circle with the equation (x − 3)2 + (y − 7)2 = 9? A) 3 B) 4.5 C) 6 D) 9
I don’t know how to start it.
Which if the following best describes a pair of angles that combine to form a straight angle. A. Vertical Angles B. Supplementary Angles C. Complementary Angle
Ammonia is likely to be the primary nitrogenous waste in living conditions that include A) lots of fresh water flowing across the gills of a fish. B) lots of se
Solve the system of equations y=x-3 y=x^2-5x+6
Sound waves generated in a classroom must _______ through an open doorway in order to propagate into the hallway.
Which of the following sentences would be a good thesis statement for a personal essay ?
What did President Roosevelt do to protect the environment?