nayamiritydancyb
nayamiritydancyb nayamiritydancyb
  • 04-08-2016
  • Mathematics
contestada

the cost of 4 cartons of fresh cream is $7.96. what is the cost of 14 such cartons? $15.99 $21.96 $24.56 $27.86

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-08-2016
7.96/4 = 1.99 per carton
14(1.99) = 27.86 for 14 cartons
Answer Link
jamesoncarter1637
jamesoncarter1637 jamesoncarter1637
  • 06-03-2019

Answer:

The answer is $27.86 big buck-er-us

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The sum of the three numbers 180. If the first number is (2x-11) and the second is (x-4) which represents the third number? a) 165-3x b) 187-x c) 195-x d)195-3x
If an experiment's results are accurate, when the experiment is repeated by another scientist, the results
8T=___ lb Fill in the blank
How does a calorie relate to a joule? a. a calorie is smaller than a joule. b. a calorie is larger than a joule. c. a calorie is the same size as a joule.
In the ideal gas law equation, pv = nrt, what is the value of the variable ���r'? a. r = 3.81 [(kpa * liters) / (k * moles)] b. r = 8.31 [(kpa * k) / (liters
How did progressives feel about the government
After reading what The History Channel has to say about the Great Depression, how would you describe their portrayal of Herbert Hoover?
what trails did you take to go the the gold rush
What is the figure of speech in the sentence Honors are silly toys.
what are the original 13 colonies and which became states first?