raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

6) Jennifer bought a magazine for $3 and
eight erasers. She spent a total of $43.
How much did each eraser cost?


Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

Subtract the cost of the magazine to the total cost.

43 - 3 = $40 spent on erasers.

Divide by the amount of erasers.

40 / 8 = 5 erasers

Hence, Jennifer bought 8 erasers for $5 each.

Best of Luck!

Answer Link
CrazyRiGuy
CrazyRiGuy CrazyRiGuy
  • 03-04-2020

Answer:

Each eraser is $5.

Step-by-step explanation:

43-3 = 40,

40 divided by 8 is 5

so each eraser is $5

Answer Link

Otras preguntas

use multiplication and the distributive property to find the quotient of 54/3
What is the direct object in the sentence? Will you boys try something different now? a. boys b. try c. something d. you
1) •There were 3,905 more hits on the schools website in January than February. •Feb. = 9854 hits. •How many hits to the schools website have during both month
What is 4r^-3 times 2r^2
Simplify. 10 – 5.3 • (–4 + –6) a. 63 b. 47 c. –43 d. –47
The addition of which of the following sentences would create an effective paragraph? Dogs and cats are both fantastic pets. Dogs are loving and playful. Cats a
what is the cube answer to 24
What was the main reason imperial nations built large naval forces?
Simplify. 10 – 5.3 • (–4 + –6) a. 63 b. 47 c. –43 d. –47
Simplify 6 - (-2) - 3(-5). -11 -7 19 23