raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

2) Brenda spent $24 on a magazine and some
candy bars. If the magazine cost $3 and
each candy bar cost $3, then how many
candy bars did she buy?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-04-2020

Answer:

  7

Step-by-step explanation:

Each item cost $3, so for $24, Brenda can buy 24/3 = 8 items. If one of those is a magazine, the other 7 were candy bars.

Answer Link

Otras preguntas

Help ASAP before Friday please
Energy is measured in
President johnson was reluctant to join in the conflict in vietnam because
What are characteristics of economic growth
Why did slavery become a more urgent problem as the nation grew?
According to the law of large​ numbers, as more observations are added to the​ sample, the difference between the sample mean and the population mean​ _______.
PleAse help I will give BRAINLIEST if correct and fast answers
Nathan wants to be sure that, in the event that he is incapable of communicating, no life support will be used, even if doctors want to keep him alive. he also
The most widely printed work of Shakespeare's career was
The failure of sister chromatids to separate during meiosis is calledsynapsis.crossing-over.tetrad formation.disjunction.nondisjunction.