johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

Which best describes the dictatorships in the early twentieth century in Mexico, Brazil, and Argentina? A) Of the three dictators in these areas, only Vargas in
The product of 126 times 52 is more than 125 x 52, but by how much more? show the steps that you took to answer the problem by using mathematical language
how did the battle over the treaty of versailles demonstrate checks and balances
I need to explain how to use partial quotients to divide 235 by 5
which of the following north east colonies became a state first?A.ConnecticutB.MassachusettsC.New JerseyD.Rhode Island
Why did the young wolves refuse to honor the law of the jungle.
At the beginning of Old Man and the Sea, how many days had the old man been without a fish? a 32 days b 84 days c 6 days d 2 months
Which units express specific heat capacity? J/°C, J/K, cal/°C cal/K J /(gi°C), J/(giK), cal/(gi°C), cal/(giK) J, cal °C, K
I'm confused, anyone?
use inane in a sentence