alexramirez01219 alexramirez01219
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 12 pencils cost $0.96. At this rate, how much would 100 pencils cost?

Respuesta :

lynseyatanner lynseyatanner
  • 02-04-2020

Answer:$8

Step-by-step explanation:

Answer Link
8040108982 8040108982
  • 02-04-2020

Answer:

$8.64

Step-by-step explanation:

.96 per every 12 pencils, so 8 times 12 is 96 and an addition 4 pencils would result in a fourth of the .96 being . 24, however that isnt logical so you would have to use the next number being 9 packs for 108 pencils

Answer Link

Otras preguntas

The alloy stainless steel is used instead of pure iron for the ball of the pen. Give two reasons why.
solve for F. f divided by 22.3=6.6
Of the following methods, the best way to increase your reading is by A. setting a goal to read five new pages every night. B. reading a new book every day. C.
What is 35/6 as a mixed number
Why are fixed resistors’ values indicated by color bands rather than printing the numeric value on their exterior?
If it takes a man a week to walk a fortnight, and bacon is ten pence a loaf. How much cloth to make a humpty backed giraffe a waist coat
How can you use models to find factor
Decimals in words 0.425
Find 7% of 280 Find 12% of 300 Find 2% of $1250
Susie divided 9-POUND bag of apples into 5 equal piles. how many pounds of apples are in each pile