avasuman avasuman
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 hamburgers cost $4.20, then how much does 1 hamburger cost?

Respuesta :

axelrollins000 axelrollins000
  • 03-03-2020

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

Divide 4.20 by 3.

Answer Link
Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 03-03-2020

Answer:

$1.4

Step-by-step explanation:

The price of one hamburger will be equal to the total price of the hamburgers divided by the number of hamburgers .

Therefore $4.20/3

$1.4

So each hamburger cost $1.4

Answer Link

Otras preguntas

What Is the Function of Alliteration in Literature?
in a geometric series t1=23,t3=92 and the sum of all of the terms of the series is 62813. How many terms are in the series
An element with mass 1000 grams decays by 14.8% per minute. How much of the element is remaining after 11 minutes, to the nearest 10th of a gram?
What Is the Function of Alliteration in Literature?
n^2+7n+15=5 show work please
n^2+7n+15=5 show work please
An element with mass 1000 grams decays by 14.8% per minute. How much of the element is remaining after 11 minutes, to the nearest 10th of a gram?
A radio station transmits waves at a frequency of 120MHz an a speed of 300 million m/s. Calculate the wavelength.
which state capital is north of 40 degrees north latitude: Frankfort, denver, salt lake city, or columbus?
What area of the long bone is covered with cartilage