janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

Is 7/8 closer to 0,1,2, or 3
Writting about my friends in french
Which of the following serve as enzymes?
A body that offers little resistance to the movement of free electrons from one point to another is a/an A. conductor. B. insulator. C. capacitor. D. coulom
What is 373 as a fraction
How does percy feel about seeing his mother?
Which best describes how sediment forms?
An interrupted-area projection shows the least distortion in land areas. True or False
2/6 in its simplest form
an item has a price tag of $35 and another tag that says 20% off what is the sale price?