pinkblobfishes pinkblobfishes
  • 03-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a piece of ribbon priced at $0.56 per yard. The total cost was $1.54. How many yards did she buy?

Respuesta :

joy123333
joy123333 joy123333
  • 03-01-2020

Answer:

2.75 or 2 3/4

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the price of each ribbon.

$1.54 ÷ $0.56/yard = 2.75 yards

If the answer needs to be in mixed fractional form, convert 0.75 to a fraction.

3/4 = 0.75

The fraction form of 2.75 is 2 3/4.

Therefore Olivia bought 2 3/4 yards of ribbon.

Answer Link

Otras preguntas

Emma starts at one end of a 45-mile-long bike trail. After riding 216 miles, she stops for water. How much farther does she need to ride to reach the end of the
Energy conversion within a plant cell would be limited most severely by removal of the cell's - A mitochondria B chloroplasts C ribosomes D endoplasmic reticulu
The world's population grew in the past 100 years from_ billion to_, largely due to constant innovation.
Who became the strongest voice in favor of African American civil rights? Leo Frank Hoke Smith Lugenia Hope Wesley Dobbs
How many pieces of candy should each kid get
how do our interactions define us?
How many passes will it take to find the five in this list? 1, 5, 10, 15, 20, 22, 30 edgenutiy 2020​
help me you dont have to do all of them but if you do pls i will give you the brainiest
how many nines are in the number 9 for 9 9's?
what must be true if a waves wavelength is short ?