kerrjahshaun55
kerrjahshaun55 kerrjahshaun55
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

which rate describes a unit price

$0.35 per minute

$0.75 per 1/2 cup

$1.00 per 3/4 cup

$4.00 per 4 minutes​

Respuesta :

gcantiga44
gcantiga44 gcantiga44
  • 02-01-2020

Answer:

$0.35 per minute

Step-by-step explanation:

Rate in terms of unit price is something made in 1 unit (seconds, cups, minutes etc.)

per minute refers to per 1 minute

Answer Link
jzbbarclay
jzbbarclay jzbbarclay
  • 09-07-2020

Answer:

The answer is A 0.35 per minute

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

2.Do you think the 2nd Amendment stands the test of time? Why or Why Not?
IN THE BOOK, BRIAN'S WINTER - Describe the relationship between Brian and Betty the skunk .
What number is 40% of 720 I need work shown please show your work and don’t make it tricky thank you
what fraction of 5 is 1/2​
what does gram mean in rabi season
what would the incas do if they wanted a smaller tribe to join their empire?
What should be done to make the education practical and useful in life? Whats ur opinion in in four points
5 basic needs of individuals​
The English civi war was between
What type of plate boundary does Iceland lie over? What makes Iceland special in terms of plate tectonics?