stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

What happened to the Butterflies in New Jersey as a result if Suburbs being erected & Ddt constantly being sprayed?
why should congress control foreign and interstate trade and not the individual states?
Write the word sentence as an inequality. A number m is at least -3
Factor the expression 54x+81 using gfc
Calculate the angle of depression, x, if the boat is 850 ft. away from the lighthouse and the lighthouse is 250 ft. high. Round your answer to the nearest tenth
A video game rental store charges a $10 membership fee and $3 per game rental. Write an inequality to show the maximum number of games that can be rented for $3
Geometry math question
A racetrack accepts bets that consist of picking the first and second finisher, regardless of the order that the two racers finished. there are eight racers in
factor the trinomial 4x2+23x-6
Which of the following is a correct characteristic of New France? Constant severe conflicts between French settlers and the American Indians A well-defined l