Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

In general which of the following is the least related with happiness?
I'm having trouble solving this reflection please help
The complete set of genetic information an organism carries in its dna is its
what're all the numbers divisible by 3 and 9?
What does the prefrontal cortex help you do
After the American Revolution, the Americans wanted to base their new government on all of the following except __________. A. Ancient Roman government B. Ancie
Energy from sunlight is _____; if it is harnessed to move a turbine and generate electricity, then it has been converted to _____.
Locate the subordinate clause in the following sentence, and identify it as a noun, adjective, or adverb. What one thinks determines one's actions. Type of Clau
what must happen before a local government can be established
Which of the following powers does the president have? Select all that apply. veto appointments passing laws deploy military