evansdastonewalltell evansdastonewalltell
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

If 3 pieces of candy cost $2.10, how much would 8 pieces cost

Respuesta :

desyfoe desyfoe
  • 03-12-2019

Answer: 5.60

Step-by-step explanation: Divide 2.10 by 3. You get 0.7. Then multiply 0.7 by 8 and you get 5.60.

Answer Link
dabosskayla1 dabosskayla1
  • 03-12-2019

Answer:It would cost $5.60.

Step-by-step explanation:It would be this because one candy bar cost .70 each. So you would multiply .70 by 8 and you would get $5.60.

Answer Link

Otras preguntas

Among other things, the romantics valued: a. individualism, the belief in the uniqueness of each person. b. socialism, a system in which society owns and contr
What conditions must be met in order for a reaction to be considered exothermic?
which property you used.64+58=                    +64
Find the original cost of a rocker selling for $159.95 at 20% off.
what are some fun facts on animal and plant cells.
16x^2-24x+7=0 equation and/or inequalities
Who were the British allies and how did they help them to win so many battles in the American Revolutionary
The force between a pair of 0.001 C charges is 200 N. What is the distance between them?
Which two countries were the first to declare war on Germany in WWII?
what is the value for the expression -5+ 5