mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

What steps did president Wilson have to take to make an official declaration of war?
Video club A charged $10 for membership and $3 for movie rental. Video Club B charges $15 for membership and $2 per movie rental. For how many movie rentals wil
Write in function form X+y=6..?
What is the 50th term of the arithmetic sequence 4, 10, 16, 22, … ? Can someone explain this one?
Describe what happens when blood in capillaries flows past cells
Factor the polynomial 6b^2-17b+10
Can you give me the order of Biomes from coldest to hottest please?-tundra-taiga-temperate deciduous forest-temperate grassland-temperate woodland (chaparral)-d
Henry can ride his bike 23 miles in 2 hours. The store is six miles away. About hoe long should it take Henry to ride his bike to the store?
Describe what happens when blood in capillaries flows past cells
A number is divided by 32 is 96. What is the number?