makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me ASAP!!!?
no calculator needed! been stuck for a while. how do I solve this style of question?
A car whose tire have radii 50cm travels at 20km/h. what is the angular velocity of the tires?
Please help me anyone
Write an expression for the sequence of operations described below. the product of the quotient of y and 7 and the sum of 4 and 9 Do not simplify any part of th
Four randomly chosen Nevada students were asked how many times they drove to Arizona last year. Their replies were 4,5,6,7. The geometric mean is Group of answe
I need help with my Arabic can someone who mows Arabic help me pls
How many grams of Al were reacted with excess HCl if 3.86 L of hydrogen gas were collected at STP in the following reaction? 2 Al (s) + 6 HCl (aq) → 2 AlCl₃ (
pls help graph of function​
Lyric poems often express the poet’s _____.