zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

Why was Susan B. Anthony so significant during the Progressive Era? -She was the first woman doctor in the United States. -She was the most well known women’
Is 'Die Band einer Freundin is toll.' nominative, accusative, dative or genitive?
Tim count his friends fingers by five. He count six hands. What number does he say?
which is a run-on sentence? a. her book report is due thursday she hasn't read the book yet. b. her piano lesson starts at 4 o'clock, and she's going to be late
what percent of north american adults may be functioning below their potential due to prolonged exposure to stress? A: 15-20% B: 35-40% C: 45-50% D: 50-60%
21 x 10 stamdard form
Describe the different layers of earths interior.
the rattlesnake is the most popular snake in our country
Which of the following would best characterize a literary movement? (1 point) • similar plots • shared ideas • familiar titles • contemporary publishers
what is 5 divided by n plus 3