Seudónimo Seudónimo
  • 02-09-2019
  • Mathematics
contestada

Please answer this correctly

Please answer this correctly class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-09-2019

We have to multiply the unit cost by the number of items bought to find out the total cost. For the baseball coach, we have

[tex]2\cdot 6 = 12[/tex]

For the basketball coach, we have

[tex]9\cdot 14 = 126[/tex]

So, the difference is

[tex]126-12 = 114[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

ELEMENTARY SCHOOL MATHEMATICS 5+3 pts The student population at south side middle school is listed in the table below Boys Girls 98 102 89 105 123 117 A. Use
When calculating how much you saved, you have to
2.1 + 3.32 – 1.4 = ? A. 6.82 B. 4.02 C. 5.42 D. 4.2
a number that uses place value and a decimal point to show part of a whole
What is the value of a? 9a - 3(a - 6)= -6
How many chromosome does each sperm cell contain
how many valence electrons does carbon have available for bonding to other atoms a. two b. four c. six d. eight
The American Anti-Slavery Society was founded by _____________ . a. William Lloyd Garrison b. Frederick Douglas c. Harriet Tubman d. Nat Turner
Which sentence would stand out the most when scanning a paragraph? A. The Packers and the Chiefs played in the first Super Bowl, which was held in Los Angeles i
how did the Harlem Renaissance help change perceptions of African Americans political power?