bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

What happens to alexanders empire after his death?
Given the function f(x) = 4(x+3) − 5, solve for the inverse function when x = 3.
Huan is 20 months old, and his mother is in a hurry. she wants to put his shoes on, but huan rejects her efforts by squirming and declaring, "no! me!" it takes
Farmer jinzhou has 300 feet of fencing to enclose two identical rectangular pens that share a common fence. what are the dimensions of the pens that make their
What is an unconformity? A. evidence of past life B. all the time passed since the origin of Earth C. a division of strata that can have multiple layers D
Read the following passage and then answer the question. The snow fell lightly leaving a thin dusting on the rooftops. Bells rang in the distance. Shoppers lin
What is fourteen pounds 50 increased by 7 percent
A patient's cotranslational and post-translational processes have reversed roles. based on this knowledge, identify what type of sorting occurs with proteins de
In ancient Athens, women were expected to what?
How did rock and roll significantly influence two mass media industries?