Seudónimo Seudónimo
  • 03-05-2016
  • Mathematics
contestada

Solve question in photo. Mathematics help please

Solve question in photo Mathematics help please class=

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-05-2016
to sub, solve for 1 variable
solve for y

14-4x=2y
divide by 2
7-2x=y
sub 7-2x for y

(7-2x)+2x=7
7-2x+2x=7
7=7
true
answer is infinite olutions since everybody cancled out
Answer Link

Otras preguntas

A corner store sells two kinds of baked goods: cakes and pies. A cake costs $4 and a pie costs $14. In one day, the store sold 7 baked goods for a total of $58.
HELP PLEASE HURRY!!!! Is it fair to restrict people's ability to work based on their age? Why or why not? Justify your answer.
Write an inequality that could be used to solve the following problem. Do not solve. Sal's Pizza charges $14 for a large cheese pizza and $3 for each additional
31 gallons of gas cost $82.15. What is the unit rate for 1 gallon of gas ?
i dont know how to graph pls help
Someone help me with history plz
How do I do question 10?
When a reaction is carried out in a laboratory, the amount of product is called the ____ yield?
How were royal colonies different from corporate colonies?
Help with 35 both parts please