spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

The circumference of a circle is 31.4 miles. What is the circle's radius? C=31.4 mi Use ​ ≈ 3.14 and round your answer to the nearest hundredth. miles
The experiment step of the scientific method is testing the prediction. O True O False
I need to know standard to slope intercept form
Perform the operation (x^2+2x+8)+(-x^2-3x-7)
What is the value of k in the proportion 9:k = 24:32
(x-20)²=x²-20 show your working out
What is a central idea of the passage? Δ B The United States must focus on the defense of human rights and the promotion of freedom worldwide. C The world is de
100 POINTS Please Answer
Using Pythagoras' theorem, calculate the length of PR. Give your answer in centimetres (cm) and give any decimal answers to 1 d.p. 39 cm ? 36 cm
The genotype of an organism and the interaction of the genotype with the environment determine the organism's ________ or observable characteristics