roxannagalva
roxannagalva roxannagalva
  • 05-04-2016
  • Spanish
contestada

who was the first person to talk spanish in spain and the united states

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 05-04-2016
Juan Ponce De Leon in 1496
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best describes a greek polis? a a marketplace where merchants peddled their wares b a walled fortress built to defend against enemies c a
What is an example of a weak base?
how is social status directly related to health care?
Rolling a 5 or a number greater than 3
In which sentence does the underlined adverb clause modify an adverb? a.The Double Eagle II was a hot-air balloon that flew farther (than other hot-air balloons
a baker calculates that by spending $16 on labor and materials, she can bake 10 cakes a day. $24 will allow her to bake 12 cakes, while $36 spent on labor and m
if a person is throwing darts at a target, and shoots three in a row in the same spot on the 20 section outer ring, but none in the bullseye, this person's thro
fine the slope(rate of change) (7,9) (10,6)
using the following prices, calculate the unit price to determine how much it would cost for 7 granola bars and 9 bottles of water. $7.14 for 6 granola bars $8.
is $24 saved after 3weeks equivalent to$52 saved after7 weeks