Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

If humans evolved from monkeys, why are there still monkeys?
Han's cell phone plan costs $200 to start. Then there is a $50 charge each month. b. What is the total cost for months?
Which increases the likelihood that a dead organisms will be fossilized
Who can help me Divide.round to the nearest tenth .16÷.03220
Evaluate. 3 (3) Enter your answer by filling in the boxes.
African Americans - Write two sentences explaining how this group contributed to the American Revolution - Write one sentence explaining how this group affected
how do you find a circumference of a circle bralist given to best answer
Nêu những đặc điểm chung của tổ chức xã hội Việt Nam truyền thống và những hệ quả của nó
Solve the formula for the height of the figure. A= - Lbh h = Use the new formula to find the height. A = 36 mm h b = 12 mm h= mm
Plz help me out with this ASAP PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ