abhijitghosal7236 abhijitghosal7236
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Pizza planet is running a sell 3 pizzas for $16.50. What is the unit rate for one pizza?

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$5.30

Step-by-step explanation:

$16.50 = (3)p

[p = pizza]

To solve you have to separate the p by removing the (x3)

1) Divide both sides of the equation by 3

[ 16.50 / 3 = p}

2) Divide 16.50 by 3

[5.30]

3) 5.30 = p


Answer Link
chisnau chisnau
  • 04-11-2018

Given cost of 3 pizzas = $16.50

So, cost of 1 pizza will be = [tex]\frac{16.50}{3}=5.50[/tex]

Unit rate of 1 pizza is $ 5.50

Answer Link

Otras preguntas

I Need help!!!!!!!!!!!!!!
What is the overall tone of “The Lady of Shalott”? How does Tennyson convey this tone?
I know this isn't like a homework questions but what can help you to fall asleep? I have to get up hecka early and I can't go to sleeeep!! Help meee
what does the mean absolute deviation tell you about a set if data
a food chemist salary is between 50000 to 100000 what is the median salary of this job
Where is most of the dark matter believed to be found in the galaxy?
Do roman numerals go in order when numbering
a car travels 220 miles in 4 hours. what is the rate of the car in miles per hour
_____ is a disease that has been linked with the death of ______
Solve for x. Give your answer in simplest radical form