sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

7(3x-2)+4=95if you are really smart at math please help right away ​
Please answer 3 and 4 please
1. Why do we study public speaking?
What is colloids Please
rectangle QRST has vertices Q (3,2) R (3,8) S (7,8) and T (7,2). What is the perimeter of the rectangle?
help please solve [tex]\displaystyle \frac{6x^5+11x^4-11x-6}{(2x^2-3x+1)^2} \leq 0[/tex]
Luis que estas comiendo?
which one does pass through line of wire during electric current flow? electrons or protons?​​
Erwin is purchasing a $190,000 home and is making a 20% down payment toward the cost. He is also buying 2 points in order to lower his interest rate. The apprai
there are 27 small cubes arranged in a 3 by 3 by 3 cube. The top and sides of the cube are painted red. How many of the 27 small cubes have 0 faces painted? 1 f