jessicahenson1978 jessicahenson1978
  • 01-10-2018
  • Mathematics
contestada

Iona's favorite peaches are are $2.50 per pound at the local Farmers Market she bought 3.5 lb of peaches how much did she spend

Respuesta :

alyssa0802 alyssa0802
  • 01-10-2018
$2.50×3=$7.50
$2.50÷2=$1.25
$7.50+$1.25=$8.75
Answer Link

Otras preguntas

Which one of the two sentences that follow each paragraph belongs in that paragraph? 1. Ryan is very athletic for a three year old. He can run faster than most
maggie had $4 in her wallet. If this is 16% of her monthly allowance, wha is her monthly allowance?
Can someone please help with this?​
What action did president franklin roosevelt take in response to protests against jim crow laws?.
Write a slope-intercept equation for a line that passes through (-3,1) and (3, - 11).
10 Jackie wrote 5,406,029 in expanded form this way: (5 X 1,000,000) + (4 X 100,000) + (6 X 10,000) + (2 X 10) What two errors did Jackie make? [
Who has bowed before those who work hard?
One of the major issues of concern for older Americans is ageism. Please select the best answer from the choices provided T F.
HELP i need it i will give brainly
What happened when Jean-Antoine Watteau submitted the above piece to the Royal Academy of Painting? a. The Academy was so impressed that it honored him with an