AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

find tan(2x) if x=pi/3​
SUPER URGENT PLZ HELP After this State of the Union Address, the statement that the annexation of Texas was born of a "choice of the people themselves to share
if √x-5 varies directly as y and x=30 when y= 2, find the value of x when y=8.​
Restate the number 4,587,902.453. Expanded form: Written form:​
PLEASE HELP ASAP!! (stuck on this and it's due in 45 mins) Graph △JKL with vertices J(-3, 4) K (4, 4), and L (6, -2) 1. Graph the image of △JKL after a transla
the kids climbed......the monkeys bars . ​
Please help me I need it ASAP
1.When a 19-year-old drinks with his 21-year-old date and crashes her car as a result, it's an example of? A. "forbidden fruit." B. underage buying. C. a lea
Which sentence states the central idea of the passage? Cyclones are powerful tropical storms that form over the South Pacific and Indian Oceans. Cyclones pick u
x3+ 8a3+12527a3+125b3porfa lo nesecito para hoy ​